Szczegóły które robią niepełnosprawnym wielką różnicę

4 Sie 2016 admin

wózek inwalidzki i schodyChodnik wysoki na kilkanaście centymetrów, delikatnie odstający próg w drzwiach, schodki do wejścia budynku – to dla większości Polaków niemal niezauważalne detale. Nawet osoby starsze mogą je przy odrobinie wysiłku pokonać. Jest jednak grupa osób, dla których kilkucentymetrowy próg w drzwiach czy kilka schodów stanowią barierę, której nie można samodzielnie pokonać. Mowa o osobach niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich, których sposób poruszania się wymaga od przestrzeni miejskiej odpowiedniego dostosowania.

W miastach projektowanych przed dekadami zupełnie pomijano potrzeby osób niepełnosprawnych wybierając sposób projektowania budynków, przestrzeni publicznych oraz ciągów komunikacyjnych. Głównym elementem decydującym o projekcie budowlanym były koszty i minimalizacja wydatków.

publiczna przestrzeń miejskaProblem barier architektonicznych pojawia się już na etapie projektowym. Odpowiednia wyobraźnia planistów i architektów powinna przewidywać możliwe konsekwencje zastosowanych rozwiązań dla wszystkich użytkowników. Poza osobami poruszającymi się na wózkach inwalidzkich problem z barierami architektonicznymi dotyczy też osób niewidomych, starszych, a także osób w pełni sprawnych – jak matek i ojców spacerujących z wózkami dziecięcymi.

Drobny szczegół w konstrukcji chodnika, placu czy budynku może okazać się niezwykle problematyczny i niektórym uniemożliwić dostanie się w miejsce publiczne czy do obiektu.

„Każda nierówna płyta chodnikowa, choćby najmniejsza dziura, ciągłe zmiany materiały, z którego wykonany był chodnik, za duże nachylenie powierzchni chodnika, niedostosowane przejścia dla pieszych czy przystanki. Po przejechaniu kilkudziesięciu metrów czułem w rękach zmęczenie jak po godzinie siłowni.„

– czytamy w artykule URBNEWS

Problem z dostosowaniem przestrzeni w mieście (ale nie tylko) jest brak jasnych standardów w projektowaniu przestrzeni, oraz zbyt niskie nakłady finansowe (szczególnie w niedużych miejscowościach) przeznaczone na modernizacje ulic, chodników i samych budynków. Broszura informacyjna  wydana przez instytucje zajmujące się dofinansowaniem projektów likwidacji barier architektonicznych wskazuje na możliwość uzyskania dużych dopłat na windy dla niepełnosprawnych dostępnych m.i. na tej stronie: http://platformy-przyschodowe.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *