Jak postępować z konstrukcjami stalowymi na budowie?

13 Lut 2017 admin

Budowanie obiektów  konstrukcji stalowych znacznie różni się od budownictwa tradycyjnego. jeżeli chodzi o obiekty przemysłowe, magazynowe, produkcyjne, czy po prostu wielkopowierzchniowe, wykorzystuje się stal, aby przyspieszyć i ułatwić cały proces budowy. Z innych technologii jak żelbet, pustaki ceramiczne, drewno czy elementy prefabrykowane służą najczęściej do konstrukcji mniejszych obiektów budowlanych. Budowa ze stali będzie musiał zostać całkowicie inaczej zorganizowana, chociażby ze względu na fakt użycia innych maszyn budowlanych, innych materiałów, innego sposobu budowy i montażu. 

Podstawowa organizacja budowy obiektów z konstrukcji stalowych

budowa konstrukcji stalowejObiekt z konstrukcji stalowych powstaje przy udziale elementów wytworzonych w hucie, zgodnie ze specyfikacją techniczną. Stalowe elementy ładowane są do środka transportu i przewożone bezpośrednio na budowę, lub do hurtowni, dystrybutora, który kieruje dalej do ostatecznych odbiorców i inwestorów. Stalowe elementy takie jak słupy, belki mogą osiągać dużą długość, dlatego wymagają specjalnie przystosowanego do tego transportu. Na placu budowy należy składować przywiezione elementy na utwardzonym placu składowym, który powinien znaleźć się w pobliżu umiejscowienia maszyn służących do przenoszenia ciężkich elementów na inne miejsca budowy, zarówno wzdłuż jak i wzwyż, na większe wysokości w celu dokonania połączenia i montażu. Montaż konstrukcji ze stali charakteryzuje się tym, że praca maszyn odgrywa tutaj znaczącą rolę, natomiast praca człowieka ogranicza się do wykonania niezbędnych czynności montażowych i obsługi maszyn i urządzeń. Warto zwrócić uwagę na fakt, że pracownik, wykonujący określone zdanie, powinien posiadać odpowiednie kwalifikacji. Dotyczy do obsługi narzędzi, obsługi maszyn budowlanych, czy wykonywania czynności jak spawanie, łączenie stalowych elementów. Sama praca na wysokości wymagać będzie pozwolenia i badań lekarskich. Budując takie obiekty nie ma miejsca na błędy i niedopatrzenia. Najmniejszy błąd może kosztować ludzie życie lub zdrowie, dlatego do każdej inwestycji tego typu należy podejść ze szczególną starannością i dbałością o wszystkie detale, włączając w to kwestie biurokratyczne jak zezwolenia, certyfikaty, pozwolenia, przeszkolenia BHP itp.

hala stalowa - konstrukcja

Montaż konstrukcji stalowych powinna przeprowadzać specjalistyczna firma

Firmy ogólnobudowlane nie zawsze będą mogły prowadzić inwestycje tego typu. Aby postawić wielkopowierzchniowy obiekt z konstrukcji stalowych, zadanie należy powierzyć firmie, która wykonuje właśnie tego typu zadania. Duże doświadczenie i wiedza z zakresu technologii stali, sposobów łączenia, właściwego realizowania projektu budowlanego pozwoli na bezpieczne i długotrwałe używanie obiektu. Aby dowiedzieć się więcej na temat inwestycji przy użyciu konstrukcji stalowych, wykonania projektu, czy sposobu montażu możesz skorzystać z poniższych odnośników.

http://metalservice.info.pl/montaz-konstrukcji-stalowych/
http://www.konstrukcjestalowe.info
http://www.wnp.pl/tematy/konstrukcje-stalowe,2553.html

 Zabezpieczanie konstrukcji stalowych przed pożarem

Nie bez znaczenia jest także późniejsze zabezpieczane konstrukcji stalowych przed szkodliwymi czynnikami. Największe zagrożenie to korozja powstała na skutek utleniania się stali.  Oprócz tego stal zabezpiecza się także przed ogniem, co jest bardzo istotne dla późniejszej eksploatacji całego budynku. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *