Gdzie i kiedy montowane są platformy dla niepełnosprawnych?

11 Paź 2017 admin

Poruszanie się po przestrzeni miejskiej to ogromne wyzwanie dla osób, które mają ograniczoną mobilność, bo na przykład poruszają się na wózku inwalidzkim. Z tego problemu najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, nie mając do czynienia z tym problemem osobiście lub nie zastanawiając się nad nim. Jeśli jednak przyjrzeć się bliżej większości instytucji, ich budynki nie są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Przebudowa czy postawienie podjazdu często bywają bardzo trudne czy wręcz niemożliwe, ale istnieją inne sposoby, żeby nawet zbudowany przed wieloma laty budynek, stał się przyjaźniejszy dla osób z ograniczoną mobilnością. Jednym ze sposobów na umożliwienie im poruszania się po dowolnej przestrzeni, w której nie ma ani windy, ani podjazdu, a za to są strome schody, jest montaż specjalnej platformy dla niepełnosprawnych.

Czym jest platforma dla niepełnosprawnych i jak działa?

platforma dla niepełnosprawnychCo zrobić, jeśli budynek jest wielopiętrowy, ale nie został wyposażony w windę, albo kiedy dojście do wejścia możliwe jest tylko przy użyciu schodów, a budowa podjazdu jest niemożliwa? Najlepsze rozwiązanie to nowoczesna platforma dla niepełnosprawnych. Ta montowana jest przy schodach i umożliwia pokonanie schodów osobie, która na przykład porusza się na wózku. Niepełnosprawny przyciskiem uruchamia urządzenie – pojawia się przed nim podjazd, na który wystarczy wjechać, żeby ten pozwolił dostać się na następne piętro, bez konieczności proszenia o pomoc osób trzecich. To bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ pozwala odzyskać kontrolę osobie niepełnosprawnej, a ponadto nie wymaga od nikogo dźwigania ciężkiego często wózka inwalidzkiego.

Gdzie stosowane są platformy dla niepełnosprawnych?

Platforma dla niepełnosprawnych to idealne rozwiązanie do budynków, w których nie ma możliwości budowy podjazdu ani montażu windy. Stosowana jest nie tylko w instytucjach publicznych, ale także w prywatnych budynkach – zarówno w blokach, jak i w domach prywatnych, gdzie pozwala niepełnosprawnemu poruszać się między piętrami własnego mieszkania, a tym samym daje mu większą swobodę i poprawia komfort życia. Bardzo często można zobaczyć platformy dla niepełnosprawnych przy wejściach do klatek schodowych budynków – osoby niepełnosprawne mieszkające w bloku, do którego wejścia prowadzą schody, mogą dogadać się z administratorem budynku co do zgody na montaż platformy, a następnie starać się o dofinansowanie z PFRON. W ten sposób mniejszym kosztem mogą znacznie zwiększyć swój komfort życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *