Zalety podnośników pionowych dla osób niepełnosprawnych

20 Lip 2017 admin

W społeczeństwie żyje wiele osób, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Jednak dla nich niepełnosprawność nie oznacza wykreślenia z normalnego, codziennego funkcjonowania. Często są to osoby bardzo samodzielne, które nie wymagają przez cały czas opieki. Mogą one wiele spraw załatwiać bez pomocy innych. Ale aby było to możliwe, konieczne jest stworzenie odpowiedniej infrastruktury, przyjaznej takim osobom.

W wielu nowoczesnych budynkach ułatwienia dla osób niepełnosprawnych są już normą. Podjazdy wraz z barierkami ułatwiają dostanie się do miejsc użyteczności publicznej. W niektórych instytucjach, np. urzędach czy bibliotekach widuje się specjalne kasy, przeznaczone dla osób na wózkach inwalidzkich. Jednak w starym budownictwie przystosowań takich często nie ma. Co zrobić, gdy do budynku prowadzi kilka schodków, których nie sposób pokonać na wózku, a podjazdu brak?

schody

Podnośniki dla niepełnosprawnych – rozwiązanie dla niewysokich schodów

Liczne firmy oferują specjalne podnośniki dla niepełnosprawnych. Są to niewielkie konstrukcje, przypominające nieco windę. Przepisy podają, że do wysokości 2,99 m konstrukcje te nie muszą być umieszczone w szybie. Dla bezpieczeństwa stosuje się tutaj barierki i drzwi ochronne. Zainstalowanie takiego podnośnika po to, aby osoba na wózku mogła się dostać do domu, jest zatem jak najbardziej możliwe. Urządzenie umieszcza się z boku schodów, dzięki czemu możliwe jest wyjechanie na podest pod drzwiami wejściowymi. Ale nie jest to jedyne zastosowanie – konstrukcję taką można zainstalować również we wnętrzu budynku.

Dlaczego warto wybrać podnośnik dla niepełnosprawnych?

Podnośnik dla niepełnosprawnych stanowi świetne rozwiązanie z wielu powodów, m.in.:

  • jest on bezpieczny, wygodny i łatwy w użytkowaniu,
  • zajmuje dużo mniej miejsca, niż podjazd,
  • instalacja jest często tańsza, niż budowa specjalnej rampy podjazdowej,
  • jest uniwersalny – można go zamontować zarówno w domu prywatnym, jak i w miejscu publicznym,
  • jest wykonany z najlepszych materiałów konstrukcyjnych, dzięki czemu jest trwały i estetyczny,
  • montowany na zewnątrz jest odporny na warunki środowiska, takie jak wilgoć czy mróz,
  • istnieje możliwość dopasowania go do konkretnego przeznaczenia – wykonania konstrukcji zindywidualizowanej,
  • mechanizmy, zastosowane w konstrukcji pracują cicho, dzięki czemu podnośnik nie generuje hałasu w otoczeniu, co ma znaczenie zwłaszcza w domu.

Tworząc nową infrastrukturę publiczną należy pamiętać o osobach, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dostosowanie budynku do nich nie musi być kosztowne ani trudne, a osoby te z pewnością będą wdzięczne za proponowane ułatwienia dla nich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *