Niepełnosprawny w domu

2 Lip 2015 admin

Jak przygotować dom czy mieszkanie do potrzeb osoby niepełnosprawnej? W przypadku zamieszkania lokalu przez osoby o ograniczonych możliwościach ruchowych należy mieć na uwadze specyficzne warunki jakie należy zapewnić, aby osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogły wygodnie i swobodnie przebywać, poruszać się po mieszkaniu i wykonywać codzienne czynności bez problemu.

wozki rozmiaryNowe wymiary – sprawdź szerokość przejść i możliwości wykonania obrotu na wózku inwalidzkim.

Rozmiary wózka inwalidzkiego przekraczają w najmniejszych wersjach 50 cm. To zdecydowanie więcej niż wystarczająca przestrzeń do przejścia normalnej osoby. Pamiętając, że wózkiem poruszamy się nie tylko w przód i tył, ale również musimy mieć odpowiednią przestrzeń do manewrowania musimy opracować odpowiedni plan przemeblowania pomieszczeń w mieszkaniu czy domu. Pozbywając się niektórych szaf zwiększymy prześwit do poruszania się. Ważne jest też zmierzenie szerokości drzwi pomiędzy pokojami, aby były o 20 cm szersze niż wózek którym będziemy operować poruszając się po mieszkaniu.

Przystosowanie kuchni

kuchnia niepelnosprawnychKuchnia jest elementem, który wymaga dużej pracy w przystosowaniu do potrzeb inwalidów. Blaty w meblach kuchennych montowane są zwykle na jednakowej wysokości w granicach 80 cm. Dla osoby niepełnosprawnej będzie taka wysokość sporym problemem. Pamiętajmy, że osoba taka siedząca na wózku nie będzie w tak komfortowej sytuacji jak pełnosprawni. Sięganie w głąb blatu kuchennego zamontowanego na takiej wysokości staje się nielada wyczynem. Jeżeli istnieje możliwość przebudowania kuchni w pierwszej kolejności należy zaplanować zmniejszenie wysokości szafek pod blatem i zainstalowanie samego blatu na odpowiednio niskiej wysokości. Szafki pod blatem w typowych kuchniach również projektowane są z przeznaczeniem na przybory kuchenne, garnki i żywność z której korzystamy rzadko. Projekt kuchni dla niepełnosprawnych odwraca tutaj wszystko do góry nogami. W przestrzeni pod blatem powinny znaleźć się wszystkie niezbędne w kuchni akcesoria, garnki, talerze, szklanki oraz żywność. Również typowe sprzęty kuchenne jak palnik gazowy należy zamontować na niższej wysokości zapewniając do nich wygodny dostęp z wysokości wózka inwalidzkiego. Istniejące obecnie piekarniki pod zabudowę oferowane są w rozmiarach mieszczących się pod obniżonym blatem kuchennym. Zastosowanie tych modeli da niepełnosprawnym możliwość korzystania z kuchni w pełnym zakresie.

lodowkaNie zapominajmy też o lodówce, która będzie swoistym wąskim gardłem. Jeżeli istnieją możliwości finansowe i przestrzenne można wprowadzić do kuchni lodówkę typu SIDE, która posiada półki w chłodziarce sięgające do samego dołu. Rozwiązania te jednak są drogie i jeżeli niepełnosprawny mieszka sam, nie będzie mieć możliwości wykorzystania całej przestrzeni. Lepiej zastosować mniejsze lodówki z zamrażalnikiem u góry, które dają pełny dostęp do chłodziarki z poziomu wózka inwalidzkiego.

Progi w drzwiach są zbędne

W mieszkaniu często występują progi w drzwiach pomiędzy poszczególnymi pokojami. Zwykle są one specjalni dekorowane stanowiąc dodatkowy element wystroju wnętrza. Dla osoby niepełnosprawnej, poruszającej się o kulach czy na wózku inwalidzkim są one jednak małą barierą. Zwykle ich wysokość nie przekracza 1,5 cm co nie powinno stanowić problemu dla wózka inwalidzkiego, jednak ich obecność jest w mieszkaniu absolutnie zbędna. Warto dla wygody osoby na wózku zdemontować je lub zastąpić progami o minimalnej wysokości, dzięki czemu przejazd pomiędzy pokojami będzie bardziej komfortowy.

Czytaj więcej:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *