Schodołazy elektryczne – Urządzenia pomocny w pokonywaniu schodów dla osób na wózkach

14 Lut 2017 admin

Osoby niepełnosprawne napotykają w życiu codziennym wiele barier architektonicznych. Poruszając się o kulach, z balkonikiem czy na wózku inwalidzkim, mają duże problemy, aby je pokonać. Z powodu istnienia barier architektonicznych, osoby takie mają bardzo ograniczoną możliwość poruszania się poza miejscem zamieszkania.

Schody – najczęstsza bariera architektoniczna

Jednym z najtrudniejszych, a jednocześnie najczęstszym ograniczeniem dla osób niepełnosprawnych są schody. Schody są spotykanie na każdym kroku, zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz, w przestrzeni publicznej. Najtrudniejsze do pokonania są schody na klatkach schodowych w blokach. Gdy nie ma możliwości zamontowania platform transportowych, urządzeniem, które umożliwi pokonanie schodów jest transporter wózków inwalidzkich będący urządzeniem mobilnym, czyli takim, którego nie montuje się do ścian ani barierek. Jednym z rodzajów takiego wózka jest schodołaz gąsienicowy (zobacz przykład na stronie platformy-przyschodowe.pl, który zasadniczo występuje w dwóch rodzajach, albo ze zintegrowanym siedziskiem, albo z możliwości doczepiania wózka inwalidzkiego. Obecnie spotykane są już nawet modele, które nie wymagają pomocy opiekuna, a osoba niepełnosprawna jest w stanie obsłużyć się sama. Na rynku dostępne są jeszcze inne rodzaje schodołazów, jak na przykład elektryczny wózek schodowy, który również pomaga pokonywać stopnie schodów.

Elektryczne i mobilne – schodołazy dla niepełnosprawnych

Urządzenia tgo typu stanowią niecenioną pomoc dla osób niepełnosprawnych, a także osób mających kłopoty z chodzeniem. A schody występują w niemalże każdym bloku mieszkalnym w Polsce, nawet, gdy są wyposażone w windę, osoba taka musi pokonać ich zazwyczaj co najmniej kilka, aby wydostać się z klatki schodowej na zewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *