Na tej stronie postaramy się opisać kilka ważnych informacji dotyczących dostosowania budynków dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki odpowiednim urządzeniom osoby które w skutek nieszczęśliwych wypadków czy też od urodzenia mają problemy z poruszaniem się mogą bezpiecznie pokonywać bariery architektoniczne w swoich domach.

Jednym z urządzeń o charakterze uniwersalnym są schodołazy

Jest to urządzenie wykonywane na indywidualne zamówienie każdego klienta. Możliwe jest dofinansowanie do 80% wartości zakupu przez PFRON na wniosek osoby niepełnosprawnej.

Schodołaz przystosowany jest do rozmiarów wózka, jego konstrukcji, możliwości zaczepienia podstawy wózka oraz wagi samego zainteresowanego. Urządzenie to posiada samodzielny napęd elektryczny, podłączony do odpowiednio długiego elementu napędowego – najczęściej jest to gąsienica odpowiedniej długości o wyprofilowanych taśmach. Waga schodołazu i konstrukcja umożliwiają uniesienie wózka z osobom niepełnosprawną i powolne przewiezienie jej nad schodami. Dzięki gąsienicom schodołaz ma odpowiednio duży nacisk na powierzchnię, co zapewnia mu stabilność podczas zjazdu czy podjazdu.

Schodołaz po wykonanej pracy odpinamy od spodu konstrukcji wózka i możemy go zabrać np samochodem w inne miejsce. Szczególnie ważne podczas korzystania z tego urządzenia jest konieczność oceny jak strome są schody które chcemy pokonać. Schodołaz ma określoną wartość której nie należy przekraczać, gdyż będzie to zagrażać stabilności. Równie ważne jest aby schody po których chcemy wyjechać były w dobrym stanie. Samo urządzenie dużo waży, dodatkowo jego nacisk na podłoże zwielokrotnia się gdy przewozi pasażera. Ważne jest również abyśmy nie korzystali z urządzenia jeżeli schody są podłamane czy pokruszone. Schodołazem należy sterować tak aby pokonać schody po najkrótszej możliwej trajektorii. Nie mogą znajdować się na niej większe ubytki schodów – zagraża to przechyłem i wywróceniem się schodołazu wraz z pasażerem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *