Dofinanspowania platformy schodowej

25 Lut 2016 admin

logo pfronJak zdobyć odpowiednie środki finansowe na przygotowania obiektu budowlanego dla potrzeb osób niepełnosprawnych? Jak przygotować podanie o dofinansowanie platformy schodowej do PFRON? Przeczytaj artykuł opisujący te problematykę.

Osoby niepełnosprawne nie są do końca traktowane w Polsce na równi z normalnymi ludźmi. Oczywiście na poziomie urzędniczym nie ma znaczenia czy petent porusza się o kulach, na wózku inwalidzkim czy chodzi na rękach. Problem dla niepełnosprawnych pojawia się w momencie w którym należy do urzędu zgłosić się. Często aby dostać się do biura urzędnika po drodze napotykamy na schody, brak windy czy udogodnień pomocnych w poruszaniu się na wózkach już w samym urzędzie daje obraz tego w jakiej sytuacji znajdują się osoby niepełnosprawne ruchowo.

wozekKwestie rent ich przyznawania, oraz wysokości opiszemy w osobnym artykule. Nam pozostaje przyjrzeć się temu jak działa Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który zarządza dotacjami i dofinansowaniem zakupu sprzętu pomocnego, a często niezbędnego do życia osobom niepełnosprawnym.

Ile można uzyskać z dofinansowania PFRON?

Instytucja PFRON udziela dofinansowania zakupów sprzętu dla niepełnosprawnych w wysokości do 80% ceny produktów. Aby uzyskać dofinansowania należy zwrócić się do funduszu za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Urzędnicy tych instytucji są przeszkoleni w przygotowaniu, ocenie i przesłaniu wniosków.

Jaki sprzęt jest dofinansowany?

 • szyny i rampy
 • wyposażenie domu: chwytaki
 • podnośniki wannowe
 • automatyczne otwieranie drzwi
 • telefony dla niepełnosprawnych

Przed wizytom we właściwym dla naszego miejsca zamieszkania urzędu należy przygotować odpowiednie dokumenty jakie urzędnicy będą przetwarzać i które są niezbędne przy przyznaniu dofinansowania. Wśród spisu dokumentów znajdują się:

 • Orzeczenie o niepełnosprawności
 • Zaświadczenie lekarza o konieczności zakupu sprzętu wnioskowanego, likwidującego bariery architektoniczne które wnioskodawca nie jest w stanie samodzielnie pokonywać ze względu na swój stopień i rodzaj niepełnosprawności
 • Gotowa faktura pro-forma wydana przez dostawcę sprzętu dla niepełnosprawnych wykazująca sprzęty wnioskowane, wraz z ich cenami
 • Wniosek o dofinansowanie z funduszu PFRON

liftW przypadku dofinansowania zakupu urządzeń likwidujących bariery architektoniczne takie jak windy schodowe, podjazdy czy platformy przyschodowe procedura złożenia wniosku jest identyczna jednak dokumenty jakie musimy przedstawić rozszerzone są o:

 1. Podstawę prawną zameldowania w lokalu/ budnku na terenie którego ma zostać wykonana inwestycja
 2. Kosztorys inwestorski wraz z projektem i pozwoleniem na budowę. Tutaj ważna informacja – nie wszystkie urzędy pośredniczące w przyznaniu dofinansowania z PFRON wymagają pozwolenia na budowę. Niestety nie ma tutaj jasno określonej reguły i zdarza się że w przypadku jednego miasta występuje taka konieczność w innym nie. Pozwolenie na budowę zdecydowanie bardziej utrudnia proces dofinansowania. Jego przyznanie wymaga od niepełnosprawnego dodatkowych wizyt w wydziałach architektury i ośrodkach geodezyjnych. Konieczne jest wypełnianie wniosków, składanie planów oraz map – są to dodatkowe koszta jakie musi ponosić wnioskodawca. Jednak jeżeli dany MOPS czy PCPR wymaga tego dokumentu nie mamy wyjścia. Bez złożenia tych dokumentów stracimy dofinansowanie.
 3. Zgoda właściciela budynku w którym wykonana ma być winda schodowa.

 

 

Zobacz więcej na stronie Winda dla niepełnosprawnych – Platformy-przyschodowe.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *