Winda stacjonarna i schodowa jest urządzeniem mającym zastąpić konstrukcje oparte o platformy. W szczególności polecana jest w miejsca, które dysponują odpowiednią przestrzeniom. Dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii konstrukcyjnych możliwe jest stosowanie windy schodowej również na klatkach schodowych. Windy schodowe mogą również występować jako konstrukcje platformy unoszone nad schodami.

Winda schodowa w formie platformy występuje w wariantach:

  • Szeroka platforma do przewożenia całego wózka inwalidzkiego z pasażerem
  • Krzesełko schodowe do transportu pojedynczej osoby

Oczywiście krzesełko nie sprawdzi się jako rozwiązanie dla niepełnosprawnych chcących uzyskać pełną samodzielność, a którzy poruszali się na wózkach inwalidzkich. W przypadku krzesełka będą potrzebować zawsze pomocy dodatkowej osoby. Rozwiązanie bezsensowne w takim przypasku. Krzesełka montujemy zwykle w przypadku osób posiadających trudności z chodzeniem, a nie gdy osoba porusza się na wózku inwalidzkim.

W przypadku niepełnosprawnych na wózkach stosowane windy schodowe opierają się na konstrukcji szerokiej platformy schodowej zainstalowanej na podnośniku i szynie nośnej przymocowanej do ściany. W zależności od tego jaki jest rozkład schodów stosowane tory jazdy windy schodowej są zastosowane.

W przypadku windy schodowej ważne jest aby miejsce jej instalacji spełniało wszelkie wymogi, szczególnie dotyczące stanu klatki schodowej – ścian okalających i samych schodów. Ważne jest również spełnienie warunków szerokości samych schodów od ściany do balustrady, oraz kąta skrętu schodów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *